Zestaw ten służy do zasilenia w energię elektryczną jachtu motorowego, lub żaglowego. W przypadku jachtów morskich, zestaw można powiększyć o turbinę wiatrową. Dzięki temu można ograniczyć konieczność doładowywania za opłatą akumulatorów w porcie. System działa automatycznie. Montaż nie wymaga dużej ingerencji w instalacji elektrycznej jachtu ponieważ działa na napięciu 12V.

Baterię słoneczną montuje się najczęściej na pokładzie, w okolicach masztu, nad zejściówką. Wtedy można zastosować baterię laminowaną, której zaletą jest to że jest lekka i można na niej stanąć. Dodatkowo jest płaska, więc mniej przeszkadza na pokładzie.

Drugim częstym miejscem montażu baterii jest brama rufowa. W tym przypadku stosowane są baterie szklane. Są one cięższe, ale pozwalają na zamontowanie na bramie, dzięki temu że są obudowane sztywną aluminiową ramą. Baterie szklane są produkowane seryjnie, dlatego też zazwyczaj są tańsze. Również na motorówkach i houseboatach montowane są głównie baterie szklane.

Zestaw z baterią laminowaną

 

Zestaw z baterią szklaną

 

Baterie słoneczne dobiera się przede wszystkim pod kątem dostępnego miejsca montażowego. Dodatkowo istotne jest zapotrzebowanie na prąd. Regulatory dobiera się do mocy wybranej baterii słonecznej.

Zestaw z turbiną wiatrową

2024  Baterie słoneczne, turbiny wiatrowe, lampy solarne GTB-SOLARIS