Wentylatory na baterię słoneczną SOLATRON

Wentylatory na baterię słoneczną zapewniają wentylację małych pomieszczeń. Jest to bardzo istotne w przypadku jachtów, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się wilgoci i pleśni. Wentylatory zapewniają wymianę powietrza co zwiększa komfort. Dodatkowo model VENT-SVL-408-LED ma wmontowaną lampkę LED, a zatem spełnia również zadanie oświetlenia zasilanego energią słoneczną.

Poszczególne wersje wentylatorów różnią się:

  • wysokością - 35mm i 50mm
  • wmontowanym akumulatorkiem - wersja działająca tylko w dzień i wersja działająca również w nocy
  • obudową - stal nierdzewna i  biały ABS
  • średnicą otworu montażowego - 120mm i 90mm (wersja 90mm tylko o wys. 35mm)
  • wmontowaną lampką LED - występuje tylko w wersji o wys. 50mm

Montaż wentylatorów jest prosty ponieważ wystarczy wyciąć otwór o średnicy 120mm (lub 90mm w wersji VENT-SOL-211S) i na nim zamontować wentylator.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porównanie poszczególnych wersji wentylatorów

Zaletą wentylatorów 35mm jest to że mniej wystają ponad powierzchnię montażową, a co za tym idzie mniej przeszkadzają np. na pokładzie. Natomiast wentylatory 50mm mają głębiej osadzoną baterię słoneczną, dzięki czemu jest ona lepiej chroniona.

 

Wentylatory standardowo mają średnicę otworu montażowego 120mm. Jednakże jeśli mamy mniej miejsca na powierzchni montażowej, albo chcemy po prostu wyciąć mniejszy otwór, możemy zamontować wentylator w wersji z mniejszym - 90mm - otworem. Wentylatory o mniejszej średnicy otworu są tylko w wersji o wysokości 35mm.

 

Wentylatory o wysokości 50mm występują w wersji pokrytej stalą nierdzewną i w wersji pokrytej białym ABS.

 

Wersja wentylatora VENT-SVL-408-LED to wersja o wysokości 50mm z wbudowaną lampką LED. Wentylator taki zapewnia nie tylko wymianę powietrza, ale też oświetlenie. Jest on szczególnie przydatny w małych pomieszczeniach.

 

Dodatkowo wentylatory są w wersji z akumulatorkiem, dzięki czemu pracują zarówno w dzień, jak i w nocy i w wersji bez akumulatorka, działającej tylko w dzień. Wersję działającą w nocy można wyłączyć przy pomocy wbudowanego przełącznika.

Wszystkie wersje zostały przedstawione w poniższej tabelce.

Typ

Wysokość

Średnica otworu

Pokrycie

Akumulator

day/night

Lampka

LED

VENT-SOL-211S

35 mm

90 mm

blacha nierdzewna

-

-

VENT-SOL-212S

120 mm

VENT-SOL-224S

tak

VENT-SOL-024

50 mm

ABS biały

VENT-SOL-012S

blacha

nierdzewna

-

VENT-SOL-024S

tak

VENT-SVL-408-LED

tak

 

Wentylatory z akumulatorkiem mają pewną niedogodność. Otóż rano, kiedy poprzedniego dnia była pochmurna pogoda i akumulatorek został słabo naładowany, może zdarzyć się, że rano jest rozładowany i cała energia ze słońca najpierw jest przekazywana na naładowanie go. Wentylator kręci się bardzo słabo albo stoi. Gdyby nie zależało nam na tym, by każdej nocy wentylator się kręcił lecz zmagazynowana energia w akumulatorze mogła być wykorzystana wtedy, gdy świadomie chcemy przewietrzyć łódkę np. skutecznie w nocy, można zmodyfikować działanie regulatora. Wtedy doradzamy zrobienie prostego dodatkowego przełącznika.

Przełącznik ten ma dwie pozycje.
1. akumulatorek jest ładowany ale wolniej, dzięki czemu nie ustaje wentylacja, natomiast w nocy wentylator jest wyłączony
2.wentylator włączony w dzień i noc, oraz nie ustaje wentylacja w czasie ładowania akumulatorka.
Jak zrobić taką modyfikację służymy radą.

CENNIK

2024  Baterie słoneczne, turbiny wiatrowe, lampy solarne GTB-SOLARIS