Elektrownia SOLARIS

System  OFF-GRID

System off-grid zapewnia dostęp do prądu niezależnie od sieci energetycznej. Oznacza to że będziemy mogli zasilić urządzenia znajdujące się np. w domku letniskowym, nie podłączonym do sieci. System off-grid pozwoli też ograniczyć rachunki za prąd, ponieważ będzie zasilał niektóre z urządzeń domowych.

System ten różni się od wersji semi off-grid tym że została zastosowana zwykła przetwornica napięcia 230V która nie jest podłączona do sieci, a więc tym samym cała elektrownia działa w pełni niezależnie od sieci.

Instalacja działa w ten sposób, że prąd produkowany przez baterie słoneczne jest magazynowany w akumulatorach. Następnie przetwornica przekształca prąd stały DC z akumulatora (np. 12V) na prąd zmienny 230VAC. Dzięki temu wyprodukowany prąd można wykorzystywać do zasilania wszystkich urządzeń domowych. Jedynym ograniczeniem jest moc max. przetwornicy.

Zalety Elektrowni SOLARIS off-grid:

 • elektrownia SOLARIS w wersji off-grid jest tańsza od wersji semi-off-grid z powodu wykorzystania zwykłych przetwornic napięcia
 • elektrownia SOLARIS off-grid jest w pełni niezależna od sieci energetycznej
 • elektrownia SOLARIS nie wymaga żadnych formalności - prąd nie jest sprzedawany, brak problemów z negocjacjami z Zakładem Energetycznym, nie są wymagane projekty, wynajmowanie wyspecjalizowanej ekipy montażowej itd.
 • instalacja elektrowni SOLARIS nie wymaga żadnych uprawnień
 • elektrownia SOLARIS zapewni dostęp do prądu w miejscach gdzie nie ma sieci energetycznej np. stacje badawcze, rejony górskie
 • elektrownia SOLARIS jest przeznaczona do samodzielnego montażu - montaż jest prosty
 • elektrownia SOLARIS pracuje na bezpiecznych napięciach max 48V
 • możliwe jest częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostaw prądu z zakładu energetycznego
 • istnieje możliwość łatwej rozbudowy elektrowni (system powielarny)
 • system jest sprzedawany w komplecie tj. baterie, stelaż, zestaw konektorów, akumulatory, regulatory ładowania i przetwornice
 • wykorzystywane są gotowe do zamontowania pakiety baterii 2x120W/12V ze stelażami
 • elektrownia SOLARIS działa w sposób w pełni automatyczny

Przykłady wykorzystania Elektrowni Solaris można znaleźć na podstronie Przykłady zastosowań.

Zasadniczym atutem takiej instalacji jest jej niski koszt i prostota. Zakłada się możliwość samemu jej zmontowania oraz ewentualna możliwość dalszej samodzielnej jej rozbudowy w miarę powiększania się możliwości finansowych. Część elektryczna, podlegająca samodzielnemu montażowi pracuje na napięciach bezpiecznych (max. 48V) a więc każdy kto potrafi podłączyć prostownik do naładowania akumulatora samochodowego, poradzi sobie. Moduły elektrycznie łączy się pomiędzy sobą przy pomocy gniazdek i wtyczek. Część mechaniczna wymaga podstawowej znajomości posługiwania się narzędziami ślusarskimi jak klucze do śrub, wiertarka itp.

Systemy off-grid są powszechnie wykorzystywane w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej, lub jest on utrudniony. W ten sposób zasilane są stacje badawcze i pomiaru, domki letniskowe, reklamy i tablice informacyjne.

Zasadniczym pakietem jest zestaw 240W zbudowany z 2 modułów fotowoltaicznych (baterii słonecznych) o mocy120W/12V każdy, zamocowanych na wspólnym stelażu. Z tych pakietów tworzy się "elektrownię" poprzez ich pomnażanie. Po podjęciu decyzji z ilu pakietów będzie składać się nasza "elektrownia", dobieramy regulator ładowania, przetwornicę i akumulatory. Jeszcze trzeba będzie zdecydować się, jakie napięcie nominalne zestawu przyjmiemy i zmontować cały zestaw. Małe zestawy bazują głównie na napięciu nominalnym 12V. Ma to tę zaletę, że jest to napięcie "samochodowe". Jest bardzo dużo odbiorników pracujących przy tym napięciu a więc można je bezpośrednio podłączać do akumulatorów. Zestawy o większej mocy buduje się na napięciu 24V.

Są dwa rodzaje stelaży.

Jeden jest przeznaczony do montażu modułów do skośnego dachu.

Drugi jest przeznaczony do montażu modułów na poziomej powierzchni jak podłoga, w ogrodzie lub na balkonie itp. Stelaże montowane do poziomej powierzchni umożliwiają zmianę kąta nachylenia baterii ze względu na porę roku. W ten sposób można poprawić ich produktywność np. w zimie. Można ten typ wzbogacić o system śledzenia ruchu słońca.

KOMPONENTY SYSTEMU KOMPLETUJEMY INDYWIDUALNIE DLA KAŻDEGO KLIENTA ZGODNIE Z JEGO POTRZEBAMI.

Najmniejszym i najtańszym zestawem jest:

1 x pakiet modułów składający się z 2 modułów 120W/12V połączonych równolegle – system 12VDC, ze stelażem do mocowania do podłogi, gruntu,

1 x regulator ładowania Morningstar M-SS-20L/12V,

2 x akumulatory 80Ah/ 12V połączone równolegle

1 x sinusoidalna przetwornica napięcia 230V

Do systemu można również dołączyć turbinę wiatrową.

2024  Baterie słoneczne, turbiny wiatrowe, lampy solarne GTB-SOLARIS